Brandpreventieforum Forums Bouw permanente bewaking in zorggebouw

13 berichten aan het bekijken - 1 tot 13 (van in totaal 13)
  • Auteur
    Berichten
  • dirk sommers
    Bijdrager
    Post count: 17
    #1514 |

    Hallo heren/dames,

    in artikel 2.117 lid 7 van het bouwbesluit wordt gesproken over ‘niet permanent worden bewaakt’ en ‘permanent worden bewaakt’. Deze bewaking slaat op persoonlijke bewaking en niet op die van de brandmeldcentrale neem ik aan. Hoewel de bmc wel als hulpmiddel inzet kan worden voor de persoonlijke bewaking.
    Maar wanneer is iets dan permanent bewaakt. Moet op elke bouwlaag een zusterspost aanwezig zijn, kan dat ook met één post op één van de bijv. 4 bouwlagen? Of gelden er nog hele andere criteria. Dit kan nogal wat uit maken qua subbrandcompartimentering, dus met voorzieningen, dus met financiën.

    Alvast bedankt.

    Dirk Sommers

    palmpie
    Bijdrager
    Post count: 1222

    Permanent bewaakt is bijvoorbeeld een intensive care. Er is daar zoveel personeel (per patient) aanwezig dat alle patienten (+apparatuur) binnen acceptabele tijd in een veilig gebied gebracht kunnen worden.

    Op een normale verpleegafdeling gaat dat niet lukken. Zeker niet in de nacht situatie.

    dirk sommers
    Bijdrager
    Post count: 17

    Dank voor je reactie,

    als ik dat zo lees is permanente bewaking bijna nergens aanwezig. Maar wat is een acceptabele tijd om mens en apparatuur in veiligheid te brengen en op welke regelgeving is dit gebaseerd????
    Of houdt permanente bewaking in dat men intern al snel en adequaat kan handelen voordat de brandweer er is zodat het risico kan worden beperkt

    ruud van liempd
    Bijdrager
    Post count: 189

    Dank voor je reactie,

    als ik dat zo lees is permanente bewaking bijna nergens aanwezig. Maar wat is een acceptabele tijd om mens en apparatuur in veiligheid te brengen en op welke regelgeving is dit gebaseerd????

    dit staat nergens in de regelgeving beschreven. rook zal zich redelijk snel verspreiden en voordat de bhv/het personeel haar werk niet meer kan doen moet het sub bc ontruimd zijn. omdat op een IC vaak 1 man personeel op 1 patient staat is dit mogelijk, ergens anders inerdaad bijna nooit.

    Of houdt permanente bewaking in dat men intern al snel en adequaat kan handelen voordat de brandweer er is zodat het risico kan worden beperkt

    dit is altijd een eis. de eerste ontruiming is bijvoorbeeld een taak voor interne organisatie

    dirk sommers
    Bijdrager
    Post count: 17

    Kort samengevat,

    Artikel 2.117 lid 7b kan hooguit op een IC of OK worden toegepast? Voor het overige zijn alleen subbrandcompartimenten van 50 m² realiseerbaar.

    Dirk

    palmpie
    Bijdrager
    Post count: 1222

    Hier een triest voorbeeld van een mislukte ontruiming van een (te groot sub)brandcompartiment. http://www.hulpverleningsforum.nl/forum … #msg658875

    Zelfsluitendheid op de kamer deuren is blijkbaar in België niet vereist. Laten we in NL nu maar gewoon de letter van de wet gaan volgen om te zorgen dat dit hier niet gebeurt… :evil:

    kruislijst
    Bijdrager
    Post count: 1128

    Zelfsluitendheid op de kamer deuren is blijkbaar in België niet vereist. Laten we in NL nu maar gewoon de letter van de wet gaan volgen om te zorgen dat dit hier niet gebeurt…

    In Nederland wel?

    palmpie
    Bijdrager
    Post count: 1222

    Zelfsluitendheid op de kamer deuren is blijkbaar in België niet vereist. Laten we in NL nu maar gewoon de letter van de wet gaan volgen om te zorgen dat dit hier niet gebeurt…

    In Nederland wel?

    Zorgfunctie zelfsluitend + celfunctie… (2.117.7 + 2.119)

    Als het een ‘mega’ woning zou zijn wel subBC maar geen zelfsluitendheid (alleen 2.117.4) Alleen zou je deze ook weer onder de definitie van zorg kunnen hangen.

    Maar als het in NL een celfunctie zou zijn (dementerende ouderen die ‘opgesloten’ zitten op een afdeling) weer niet (alleen 2.117.2)… :evil:.
    Alleen kan je deze ook weer onder zorg indelen.

    Ik geloof dat je dementerende ouderen in alle gevallen vallen onder de definitie van gezondheidszorgfunctie:

    gezondheidszorgfunctie: gebruiksfunctie voor medisch onderzoek, verpleging, [accentueren]verzorging[/accentueren] of behandeling;

    kruislijst
    Bijdrager
    Post count: 1128

    Lid 7.
    Een subbrandcompartiment omvat uitsluitend een of meer verblijfsruimten voor aan bed gebonden patiënten en ruimten die ten dienste staan van die verblijfsruimten met een totale gebruiksoppervlakte van:

    1. niet meer dan 50 m², indien die verblijfsruimten niet permanent worden bewaakt, of
    2. niet meer dan 500 m², indien die verblijfsruimten permanent worden bewaakt.

    De meeste bejaarden zijn niet aan bed gebonden.

    Naar mijn mening moet je ook toetsen op woonfunctie (langdurig verblijf) of logiesfunctie (kortstondig verblijf).

    Maar dat is mijn mening, en kennelijk niet de mening van iedereen.

    haje van egmond
    Bijdrager
    Post count: 30

    Bij dementerende ouderen is het, net als bij ‘gewone’ bejaardenhuizen, altijd de vraag hoe e.e.a. is uitgevoerd. Op grond van GB zullen ouderen die niet tijdelijk maar permanent in een tehuis wonen (hoofdwoonverblijf) vallen onder wonen en zorg. De kamers zelf hoeven dan geen zelfsluitende deuren te hebben, de afdelingen of appartementen wel.

    palmpie
    Bijdrager
    Post count: 1222

    Lid 7.
    Een subbrandcompartiment omvat uitsluitend een of meer verblijfsruimten voor aan bed gebonden patiënten en ruimten die ten dienste staan van die verblijfsruimten met een totale gebruiksoppervlakte van:

    1. niet meer dan 50 m², indien die verblijfsruimten niet permanent worden bewaakt, of
    2. niet meer dan 500 m², indien die verblijfsruimten permanent worden bewaakt.

    De meeste bejaarden zijn niet aan bed gebonden.

    Naar mijn mening moet je ook toetsen op woonfunctie (langdurig verblijf) of logiesfunctie (kortstondig verblijf).

    Maar dat is mijn mening, en kennelijk niet de mening van iedereen.

    Je hebt helemaal gelijk. :)

    Bij dementerende ouderen is het, net als bij ‘gewone’ bejaardenhuizen, altijd de vraag hoe e.e.a. is uitgevoerd. Op grond van GB zullen ouderen die niet tijdelijk maar permanent in een tehuis wonen (hoofdwoonverblijf) vallen onder wonen en zorg. De kamers zelf hoeven dan geen zelfsluitende deuren te hebben, de afdelingen of appartementen wel.

    Zou wat in België gebeurt is dus ook in Nederland kunnen gebeuren? :roll:

    Misschien is het cru gezegd maar zijn sommige mensen met dementie tijdens een brand (stress) niet net zo zelfredzaam als kinderen in een KDV…?

    kruislijst
    Bijdrager
    Post count: 1128

    Zou wat in België gebeurt is dus ook in Nederland kunnen gebeuren?

    We hebben Enschede, Volendam en Schiphol gehad, het is zeer aannemelijk dat dit lijstje op termijn wordt aangevuld met een gebouw met zorgfunctie. :F:

    Bij dementerende ouderen is het, net als bij ‘gewone’ bejaardenhuizen, altijd de vraag hoe e.e.a. is uitgevoerd. Op grond van GB zullen ouderen die niet tijdelijk maar permanent in een tehuis wonen (hoofdwoonverblijf) vallen onder wonen en zorg. De kamers zelf hoeven dan geen zelfsluitende deuren te hebben, de afdelingen of appartementen wel.

    Ik mis de relatie tussen het Gebruiksbesluit en bouwkundige eisen (zelfsluitende deuren).
    Als iemand woont in een "tehuis" dan zul je als aanvrager het plan in moeten dienen als woonfunctie. Wordt hier zorg verleend, dan zou je het plan aanvullend als gezondheidszorgfunctie, of zelfs celfunctie aan kunnen vragen.
    Dit is gewoon het Bouwbesluit volgen.

    De discussie ontstaat als je als toetser/handhaving van mening bent dat de aanvraag niet alleen een woonfunctie bedtreft. Maar ook een bijvoorbeeld een gezondheidszorgfunctie.

    De aanvrager bepaald immers (Woningwet -> zorgplicht)

    palmpie
    Bijdrager
    Post count: 1222

    (…)

    Ik mis de relatie tussen het Gebruiksbesluit en bouwkundige eisen (zelfsluitende deuren).
    Als iemand woont in een "tehuis" dan zul je als aanvrager het plan in moeten dienen als woonfunctie. Wordt hier zorg verleend, dan zou je het plan aanvullend als gezondheidszorgfunctie, of zelfs celfunctie aan kunnen vragen.
    Dit is gewoon het Bouwbesluit volgen.

    De discussie ontstaat als je als toetser/handhaving van mening bent dat de aanvraag niet alleen een woonfunctie bedtreft. Maar ook een bijvoorbeeld een gezondheidszorgfunctie.

    De aanvrager bepaald immers (Woningwet -> zorgplicht)

    Wat nu als de aanvrager alleen een woningfunctie aanvraagt en je weet dat er mensen complete verzorging krijgen en niet meer zelfstandig kunnen vluchten? :roll: Dus hij verzaakt zijn zorgplicht…

    Wat ik uit de media haal is dat de elektrische apparatuur het bed heeft aangestoken en dat daarna er een grote rookontwikkeling is ontstaan (http://www.standaard.be/Artikel/Detail. … 082009_028 ). In veel Angelsaksische landen zijn er voorschriften voor de brandbaarheid van schuimen gebruikt in bankstellen, bedden, e.d. . In Nederland hebben we daar geen voorschriften voor.
    Dit zou volgens mij een enorme verbetering geven in de brandveiligheid bij cellen, zorg logies en wonen. Schrijf in de regelgeving voor dat niet alleen de bouwmaterialen een bepaalde brandwerendheid moeten hebben maar ook dat toegepaste schuimmaterialen moeilijk / onbrandbaar moeten zijn. Dus niet dmv een tijk maar zelfstandig.

    Ook hier leeft de verwachting dat de volgende grote ‘klapper’ in een zorginstelling gaat vallen… :evil:

13 berichten aan het bekijken - 1 tot 13 (van in totaal 13)

Je moet ingelogd zijn om een reactie op dit onderwerp te kunnen geven.