Brandpreventieforum Forums Brandmeldinstallatie en Ontruimingsinstallatie Kabel in brandwerend afgescheiden ruimte

7 berichten aan het bekijken - 1 tot 7 (van in totaal 7)
  • Auteur
    Berichten
  • jan brink
    Bijdrager
    Post count: 38
    #2116 |

    Beste mede forumleden,

    Een vraag over Artikel 5.4 A van de NPR 2576:2005 op bladzijde 16.

    Hierin staat: In de schacht, kruipruimte, verhoogde vloer of boven de plafondconstructie mogen zich alleen leidingen voor elektrische installaties bevinden.

    Vraag 1) Mogen zich in deze ruimten dan geen werktuigbouwkundige en/of sanitaire leidingen bevinden ?
    Vraag 2) Indien vraag 1 wel mag. Moeten deze elektrische, werktuigbouwkundige en sanitaire leidingen (draad, buis, koker) dan uit 1 stuk bestaan of mogen er ook aftakkingen en onderbrekingen in deze leidingen voorkomen ?

    Alvast bedankt voor jullie reacties !

    jan brink
    Bijdrager
    Post count: 38

    Niemand ??

    j. nieuwland
    Bijdrager
    Post count: 801

    Beste mede forumleden,

    Een vraag over Artikel 5.4 A van de NPR 2576:2005 op bladzijde 16.

    Hierin staat: In de schacht, kruipruimte, verhoogde vloer of boven de plafondconstructie mogen zich alleen leidingen voor elektrische installaties bevinden.

    Vraag 1) Mogen zich in deze ruimten dan geen werktuigbouwkundige en/of sanitaire leidingen bevinden ?
    Vraag 2) Indien vraag 1 wel mag. Moeten deze elektrische, werktuigbouwkundige en sanitaire leidingen (draad, buis, koker) dan uit 1 stuk bestaan of mogen er ook aftakkingen en onderbrekingen in deze leidingen voorkomen ?

    Alvast bedankt voor jullie reacties !

    1) Deze leidingen mogen zich daar bevinden. De aanwezigheid van deze leidingen is niet van invloed op het risico van het ontstaan van brand ivm het onbreken van ontstekingsbronnen.
    2) Hoeven niet uit één stuk te bestaan. NEN2535(1996) vermeldt in 7.1.1: "…….- er zich alleen leidingen voor elektrische, werktuigbouwkundige en sanitaire installaties bevinden. OPMERKING Indien elektrische ontstekingsbronnen in de vorm van apparaten en machines aanwezig zijn, moeten ter plaatse brandmelders zijn aangebracht. Dit is ter beoordeling van de bevoegde autoriteit………."
    Deze ruimte wordt volgens NEN2535 beschouwd als een ruimte waarin geen of nauwelijks brand kan ontstaan vanwege het niet voorhanden zijn van ontstekingsbronnen.

    J. Nieuwland

    jan brink
    Bijdrager
    Post count: 38

    Bedankt voor deze mooie en duidelijke uitleg.

    Theo Aalbers
    Bijdrager
    Post count: 29

    2) Hoeven niet uit één stuk te bestaan. NEN2535(1996) vermeldt in 7.1.1: "…….- er zich alleen leidingen voor elektrische, werktuigbouwkundige en sanitaire installaties bevinden.

    OPMERKING Indien elektrische ontstekingsbronnen in de vorm van apparaten en machines aanwezig zijn, moeten ter plaatse brandmelders zijn aangebracht. Dit is ter beoordeling van de bevoegde autoriteit………."

    7.1.1 gaat over ruimten onder verhoogde vloeren en beven verlaagde plafonds. Hoe moet je dan omgaan met kabelschachten? Zoals aangegeven door Jan Brink staat in de NPR:

    Bij de toepassing van standaardkabel met standaardmontage volgens NEN 1010 in een ruimte die bouwkundig brandwerend is uitgevoerd, behoort het voorbehoud te worden gemaakt dat dit alleen is toegelaten indien aan voorwaarden a) en b) is voldaan.
    a) In de schacht, kruipruimte, kanaal, verhoogde vloer of boven de plafondconstructie mogen zich alleen
    leidingen voor elektrische installaties bevinden.
    b) In de schacht, kruipruimte, kanaal, verhoogde vloer of boven de plafondconstructie mogen geen
    apparaten of machines aanwezig zijn die als ontstekingsbron kunnen fungeren.

    Als je op de letter leest moet je bij volledige bewaking schachten waar e- en w-kanalen door elkaar zitten wel bewaken.
    Graag hoor ik jullie mening.

    j. nieuwland
    Bijdrager
    Post count: 801

    Indien een leidingschacht toegankelijk is moet automatische detectie worden aangebracht, zie 7.12.7.10 van NEN2535.
    Indien de leidingschacht niet toegankelijk is hoeft er geen automatische detectie te worden aangebracht. Indien deze schacht brandwerend is uitgevoerd (en in geval van een toegankelijke schacht er ook geen ontstekingsbronnen aanwezig zijn)tov de aanpalende ruimten kun je deze schacht dus beschouwen als "bouwkundig" functiebehoud.
    Het risico op brand in zo’n schacht is nihil omdat er geen ontstekeningsbronnen aanwezig zijn.

    j. Nieuwland

    Theo Aalbers
    Bijdrager
    Post count: 29

    Ha prima, zit ik toch op één lijn.
    Bedankt,

7 berichten aan het bekijken - 1 tot 7 (van in totaal 7)

Je moet ingelogd zijn om een reactie op dit onderwerp te kunnen geven.