Brandpreventieforum Forums Gebruik Draagbare blustoestellen

8 berichten aan het bekijken - 1 tot 8 (van in totaal 8)
  • Auteur
    Berichten
  • linda franken
    Bijdrager
    Post count: 4
    #1735 |

    Voor een school zit ik met een vraag over toepassing van draagbare blustoestellen. Conform Bouwbesluit worden er voldoende brandslanghaspels toegepast, dus zou ik zeggen dat er volgens artikel 2.4.2 van het Gebruiksbesluit niet meer noodzakleijk is om hier ook nog draagbare blustoestellen toe te passen. Echter in de toelichting op artikel 2.4.2 staat dat het toch noodzakelijk kan zijn draagbare blusmiddelen toe te passen als gevolg van de specifieke inrichting van een ruimte waarvoor de in het Bouwbesluit gehanteerde uitgangspunten onvoldoende zijn. Kan iemand mij vertellen wannneer dit het geval is.

    Is er verder nog wetgeving waarop de brandweer zich kan beroepen om het toepassen van draagbare blustoestellen voor te schrijven? Ofwel welke wetgeving zegt over het verplicht toepassen van draagbare blustoestellen nog meer iets?

    johan
    Bijdrager
    Post count: 621

    praktisch gezien is het zo dat je draagbare blusmiddelen mag eisen als water niet het juiste blusmiddel is om een beginnende brand te blussen.

    janus magnus
    Bijdrager
    Post count: 89

    En dat mag dan op basis van het gebruiksbesluit artikel 2.4.2

    johan
    Bijdrager
    Post count: 621

    precies ;)

    henk van buuren
    Bijdrager
    Post count: 222

    enige ander info, Marsh:
    2.1.2. Draagbare blustoestellen
    Een draagbaar blustoestel (met 6 kilogram poeder, 6 liter sproeischuim of 5 kilogram koolzuursneeuw)
    behoort aanwezig te zijn in of nabij de technische ruimten (CV ruimte, laagspanningsverdeelruimte et
    cetera), in vaklokalen met een verhoogd brandgevaar, in de keuken van de kantine en verder alle ruimten
    met een verhoogd brandgevaar en/of ruimten waar een brand niet geblust kan worden met een brandslanghaspel.
    Voorts behoort in de keuken een branddeken aanwezig te zijn.Blustoestellen met een gloedpoeder
    (geschikt voor de brandklassen A, B, C en E; respectievelijk voor vaste stoffen, vloeistoffen, gassen en
    elektriciteitsbranden) kunnen nagenoeg overal toegepast worden. Bluspoeder kan echter nevenschade
    veroorzaken en het gebruik van de blusser vereist een goede training. Een blustoestel met koolzuursneeuw
    kan het beste toegepast worden bij elektrische en/of elektronische apparatuur en bij vloeistofbranden. De
    blusser veroorzaakt vrijwel geen nevenschade. Blustoestellen met sproeischuim kunnen algemeen toegepast
    worden, de blustoestellen zijn geschikt voor het blussen van branden in vaste stoffen, vloeistoffen (een
    frituurbrand bijvoorbeeld kan zonder gevaar effectief geblust worden) en elektriciteitsbranden. De blustoestellen
    kunnen eveneens gebruikt worden op apparatuur onder elektrische spanning. De blusser is eenvoudig
    te hanteren en een niet geoefende gebruiker kan veelal een brand met deze blusser blussen.
    Sproeischuimblussers geven verder vrijwel geen nevenschade. De blustoestellen dienen op een duidelijk
    zichtbare plaats opgehangen te worden en altijd snel bereikbaar te zijn (geen opslag voor de blustoestellen;
    blustoestellen op handhoogte); eventueel kan de plaats nader aangeduid worden middels een bord of een
    sticker. De maximale loopafstand tot het blustoestel mag niet meer zijn dan 30 meter. De blustoestellen
    dienen jaarlijks door een erkend onderhoudsbedrijf op een werkvaardige conditie gecontroleerd te worden;
    wij adviseren u hiervoor een contract af te sluiten.

    johan
    Bijdrager
    Post count: 621

    Henk. praktische info ! thnx !

    linda franken
    Bijdrager
    Post count: 4

    Super bedankt voor jullie reacties :W: . Henk, is deze informatie terug te vinden in NEN 4001 of staat deze (nog) ergens anders vermeld?

    Joachim BolteJoachim Bolte
    Moderator
    Post count: 2268

    Zie ook de toelichting op het gebruiksbesluit. Toen dit nog niet bestond werden losse blusmiddelen voorgeschreven op grond van de 8.40 AMvB’s uit de wet milieubeheer, of op grond van de ARBO-regels voor gevaarlijke werkplekken. Je ziet dat dit dus met gebruik te maken heeft, in plaats van met bouwkundige zaken. Het bouwbesluit gaat alleen over bouwkunde.

    Wanneer je dus dankzij het gebruik een situatie krijgt waarbij op grond van het GEBRUIK een extra blusmiddel nodig is om de veiligheid op orde te houden (bijv. frietzaak, metaalbewerkingswerkplaats, gevaarlijke arbeid op plaatsen waar het bouwbesluit GEEN haspel vraagt (technische ruimte bijv.)) kun je een extra blusmiddel vereisen. Je kunt er hypothetisch ook voor kiezen degene die daar werkt op dat moment een persoonlijk blusmiddel mee te laten nemen, maar dat zie je bijna nooit omdat zeulen met een poederblusser zo onhandig is, en je dan ook wel eens het verkeerde blusmiddel zou kunnen gebruiken (poeder + electronica = kapot)

8 berichten aan het bekijken - 1 tot 8 (van in totaal 8)

Je moet ingelogd zijn om een reactie op dit onderwerp te kunnen geven.